Platnosť účtu bola ukončená, web bude natrvalo zmazaný za:

Pokiaľ chcete platnosť účtu obnoviť, napíšte nám na podpora@chytry-web-maklera.sk

Ako kúpiť stavebný pozemok

Ako kúpiť stavebný pozemok

Čo všetko by ste mali o pozemku vedieť skôr, ako pristúpite k jeho kúpe? 

 

Veľkosť a rozmery pozemku

 

Určite už máte predstavu, akú veľkú záhradu by ste chceli mať. 1 000 a viac metrov štvorcových? Na začiatku netreba mať veľké oči. Ak plánujete výstavbu menšieho rodinného domu či bungalovu, veľká záhrada môže byť na príťaž. Budete mať dosť času na kosenie trávnika každé tri týždne? Pokiaľ chcete bývať desať minút od centra mesta, je na mieste otázka, či pozemok o takej výmere vôbec existuje. Spravidla platí, čím bližšie k mestu, tým sú pozemky menšie a drahšie.

Ak sa rozhodnete pre kúpu malého pozemku (pod 500 m2), treba si zvážiť, či má postačujúce rozmery. Aby ste pri výstavbe vedeli dodržať všetky právne normy. Napríklad vzdialenosť rodinného domu musí byť minimálne 2 metre od hranice susedných parciel a 3 metre od prístupovej komunikácie. Netreba zabúdať ani na fakt, že vzdialenosť od susedného domu nesmie byť menšia ako sedem metrov. V stiesnených pomeroch je možné túto vzdialenosť upraviť na štyri metre. Ale to len za predpokladu, že susediaca nehnuteľnosť nemá okná obývacích miestností otočené k vám do dvora. Pri menších pozemkoch si rovnako overte i povolené percento zastavanosti. Aby sa vám nestalo, že na garáž, či hospodársku budovu, už nezostane miesto.

 

Poloha

 

Nachádza sa pozemok v intraviláne (v zastavanom území) obce? Výstavba akých nehnuteľností je v danej lokalite povolená? Má obec/mesto schválené regulatívy, ktoré bude treba pri výstavbe dodržať? Napr.: ak sa obyvatelia obce dohodnú, že všetky strechy na danej ulici budú červené z pálenej škridly, stavebný úrad vám neodklepne váš projekt domu so striebornou plechovou krytinou. Nachádza sa pozemok v blízkosti potoka? Je snom nejedného kupujúceho mať záhradu končiacu takou romantickou hranicou. Blízkosť rieky môže ale zapríčiniť, že poisťovne budú okolité pozemky posudzovať ako záplavovú oblasť. Čo sa odzrkadlí na výške poistného za váš vytúžený dom. Poprípade vám ho môže poisťovňa úplne odmietnuť poistiť.

 

Prístupová cesta

 

Aj keď sa vám môže tento bod javiť ako úplná samozrejmosť, jeho zanedbanie vie neraz narobiť nemalé problémy. To, čo sa nám zdá byť ulicou, obecnou komunikáciou či cestou, môže byť v lepšom prípade spoločný dvor alebo nevysporiadaná parcela s množstvom známych i neznámych vlastníkov. Pozor na to. I keď sa autom dostanete až na pozemok, banka vám nemusí schváliť hypotekárny úver, ak nie je prístupová cesta ošetrená i právne. Rovnako môžete naraziť na problémy pri schvaľovaní projektu prípojok inžinierskych sietí. Od všetkých vlastníkov pozemku - cesty, budete potrebovať písomný súhlas na umiestnenie napr. elektrickej prípojky, ktorá povedie cez ich parcelu.

 

Záver

 

Je toho naozaj veľa, na čo by ste mali pri kúpe myslieť, zvážiť a prihliadať. Je preto dobré mať poruke odborníka, ktorý vás na všetko dôležité upozorní, poradí. Nie je výnimkou, že predávajúci majitelia pozemkov ani nevedia, čo vlastne predávajú. Preto skôr ako otvoríte peňaženku, pýtajte sa, zisťujte, overujte. Skúsený maklér vám bude na väčšinu otázok vedieť odpovedať už pri obhliadke danej nehnuteľnosti. Okrem listu vlastníctva by mal mať pripravené aj vyjadrenia obce, poprípade stavebného úradu. Ak takého realitného makléra nepoznáte, ste na správnej adrese.

 

Vaše otázky môžete napísať do mailu alebo si dohodnite osobné stretnutie.

Kruss & Partners
Autor: Kruss & Partners

Vo sfére obchodu som od roku 2012. Aj moje predchádzajúce pracovné aktivity boli spojené s úctou a profesionálnym prístupom ku klientom.

Práca realitného makléra ma skutočne baví a snažím sa ju robiť na špičkovej úrovni. Točím video prehliadky, využívam profesionálneho fotografa, vytváram Home Staging, pracujem na sociálnych sieťach... všetko s jasným cieľom. Predať vašu nehnuteľnosť za čo najvyššiu cenu k vašej plnej spokojnosti.

Prečo vznikli tieto stránky?

Aby som tu prezentoval, že keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté. Je všeobecne známe, že rozdiel medzi maklérmi je povedzme nemalý. Prosím, prečítajte si moje tipy a články. Verím, že vám tieto informácie pomôžu v rozhodovaní a že si pre predaj nehnuteľnosti zvolíte tú správnu cestu.

Za každým predajom nehnuteľnosti sa totiž skrýva ľudský príbeh. A to je dôvod, prečo by nikto nemal tak dôležitý životný krok podceňovať. Ani predávajúci, ani maklér.

Záleží mi na odvedeniu špičkovej práce a na spokojnosti klienta. A dbám na svojom dobrom mene a povesti. Za mňa potom hovoria referencie spokojných klientov.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, neváhajte ma kontaktovať. Rád sa s Vami stretnem pri káve.

Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov